به همت واحد بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت برگزار شد

برگزاری جلسه آموزشی پیشگیری و کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان (ایران اکو)ویژه بهورزان تیم های سلامت

انتشار محتوا: ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۴۲:۵۳ بعد از ظهر
به همت واحد بهبود تغذیه جامعه و با همکاری آموزشگاه بهورزی ، جلسه آموزشی پیشگیری و کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان (ایران اکو) ویژه بهورزان تیم های سلامت در تاریخ 1402.12.14در محل سالن شهید علیزاده آموزشگاه بهورزی برگزار گردید.

اتوجه به روند رو به افزایش چاقی در رده سنی کودکان و احتمال تداوم آن در بزرگسالی در سال ۲۰۱۵ سازمان جهانی بهداشت (WHO) با تشکیل کمیته‌ای، برنامه اکو را برای پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان با عنوان و محوریت پایان دادن به چاقی و اضافه وزن کودکان با ارایه ۶ راهکار تدوین و پیشنهاد کرد. درحالی که الگوی ابتلا به بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از آنها در سطح دنیا از بیماری‌های عفونی به غیرواگیر تغییر کرده‌است، پیشگیری و کنترل این بیماری به عنوان یک اولویت اصلی در برنامه و سیاست‌های وزارت بهداشت معرفی و  در میان عوامل خطر این بیماری‌ها، چاقی یک ریسک فاکتور اصلی است. چاقی جزو بیماری‌های چندعاملی و پیچیده‌است که مهم‌ترین پیامدهای نامطلوب اضافه وزن و چاقی در سلامت کودکان و نوجوانان شامل افزایش خطر بروز چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها در دوران بزرگسالی است.

۶ راهکار ارایه شده کمیته اکو: اجرای برنامه‌های جامع شامل ترویج تغذیه سالم و کاهش مصرف غذاهای ناسالم و نوشیدنی‌های شیرین، افزایش فعالیت جسمی و کاهش کم تحرکی، مراقبت‌های قبل و درحین بارداری و پس از آن، فراهم ساختن راهکارهای حمایتی برای سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی سالم، خواب و فعالت  جسمی مناسب در سال‌های اول زندگی کودک، ترویج محیط آموزشی سالم با آموزش بهداشت، تغذیه سالم و فعالیت جسمی و ارایه خدمات خانواده محور مبتنی بر سبک زندگی سالم جهت کنترل وزن کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن از راهکارهای تدوین شده است.

به همین منظوربه همت واحد بهبود تغذیه جامعه و با همکاری آموزشگاه بهورزی ، جلسه آموزشی پیشگیری و کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان (ایران اکو) ویژه بهورزان تیم های سلامت در تاریخ 1402.12.14در محل سالن شهید علیزاده آموزشگاه بهورزی برگزار گردید. گفتنی است مدرس این دوره آموزشی سرکار خانم عابدینی کارشناس تغذیه و رژیم درمانگر معاونت بهداشت بودند و در پایان جلسه به سوالات حاضرین پاسخ گفتند

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس