به همت واحد بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشت برگزار شد

برگزاری جلسه آموزشی پیشگیری و کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان

انتشار محتوا: ۱۸ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۳۳:۳۶ بعد از ظهر
به همت واحد بهبود تغذیه و با همکاری واحد آموزش سلامت معاونت بهداشت جلسه آموزشی پیشگیری و کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان (ایران اکو) ویژه مراقبین ناظر مراکز خدمات جامع سلامت در تاریخ 1402.12.15 در محل سالن سلامت معاونت بهداشت برگزار گردید.

باتوجه به روند رو به افزایش چاقی در رده سنی کودکان و احتمال تداوم آن در بزرگسالی در سال ۲۰۱۵ سازمان جهانی بهداشت (WHO) با تشکیل کمیته‌ای، برنامه اکو را برای پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان با عنوان و محوریت پایان دادن به چاقی و اضافه وزن کودکان با ارایه ۶ راهکار تدوین و پیشنهاد کرد.

درحالی که الگوی ابتلا به بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از آنها در سطح دنیا از بیماری‌های عفونی به غیرواگیر تغییر کرده‌است، پیشگیری و کنترل این بیماری به عنوان یک اولویت اصلی در برنامه و سیاست‌های وزارت بهداشت معرفی و  در میان عوامل خطر این بیماری‌ها، چاقی یک ریسک فاکتور اصلی است.

چاقی جزو بیماری‌های چندعاملی و پیچیده‌است که مهم‌ترین پیامدهای نامطلوب اضافه وزن و چاقی در سلامت کودکان و نوجوانان شامل افزایش خطر بروز چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها در دوران بزرگسالی است.

۶ راهکار ارایه شده کمیته اکو

اجرای برنامه‌های جامع شامل ترویج تغذیه سالم و کاهش مصرف غذاهای ناسالم و نوشیدنی‌های شیرین، افزایش فعالیت جسمی و کاهش کم تحرکی، مراقبت‌های قبل و درحین بارداری و پس از آن، فراهم ساختن راهکارهای حمایتی برای سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی سالم، خواب و فعالت  جسمی مناسب در سال‌های اول زندگی کودک، ترویج محیط آموزشی سالم با آموزش بهداشت، تغذیه سالم و فعالیت جسمی و ارایه خدمات خانواده محور مبتنی بر سبک زندگی سالم جهت کنترل وزن کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن از راهکارهای تدوین شده است.

به همین منظور و به همت واحد بهبود تغذیه و با همکاری واحد آموزش سلامت معاونت بهداشت جلسه آموزشی پیشگیری و کنترل چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان (ایران اکو) ویژه مراقبین ناظر مراکز خدمات جامع سلامت در تاریخ 1402.12.15 در محل سالن سلامت معاونت بهداشت برگزار گردید.گفتنی است مدرس این دوره آموزشی سرکار خانم عابدینی کارشناس تغذیه و رژیم درمانگر معاونت بهداشت بودند و در پایان جلسه به سوالات حاضرین پاسخ گفتند.

طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس